יום ראשון, 3 מרץ 2024, 04:26  הפוך לדף הבית   הוסף למעודפים   שלח לחבר   RSS 

ג'ודו -התגברות על פחד מנפילה באימונים


מאת: צוות חגורה שחורה
פורסם: 2/12/2009

לדעת ליפול זוהי מיומנות מולדת, אבל מאמני ג'ודו חייבים ללמד את הבסיס לטכניקה של הנפילה לא רק בכדי להמנע מפציעה אלא גם להקנות יכולת מעבר טובה מעבודה בעמידה לעבודה בקרקע. 

הפחד  ליפול הוא פחד שקיים בכל אדם לא משנה מוצאו וזהו אם כל הפחדים. חוקרים מצאו שתינוקות נולדו עם שני פחדים טבעיים. אחד הוא הרתיעה מצלילים מסויימים, והשני הוא  הפחד מנפילה.  עם הזמן תינוק מפתח פחדים נוספים. חלק מאלה עלולים לגרום לבעיות מהותיות אשר עלולות לפגוע בתיפקוד היומי. מצד שני,  רוב האנשים מתגברים על הפחדים ולומדים לחיות איתם. ההתמודדות עם הפחד ליפול עשויה לפתח תחושת בטחון, ולעזור בהתגברות על פחדים אחרים.

הפחד הראשוני ביותר שאנו חווים הוא הנפילה אבל לרבים יש הזדמנויות רבות להבין שבגיל צעיר שורדים נפילות על הקרקע. פעילות גופנית ועיסקו בענפי ספורט שונים עשויים לזרז את תהליך ההתגברות על הפחד מנפילה. ענפי ספורט כגון התעמלות קרקע ומכשירים, כדורגל, טיפוס וסקיידבורדינג הם דוגמא לכך.

הפעילות המומלצת לשיפור יכולת נפילה הם בג'ודו ו ג'וג'יטסו על שיטותיו. בקרטה, טקוואנדו, אייקידו, קונג פו ואמנויות לחימה אחרות מבצעים משיכה, טכניקות הטלה ומעידות, ועל ידי כך גם תורמים לשיפור יכולת הנפילה.  
 

אומנויות לחימה


ריצ'ארד קארלסון כותב הספר "Don't Sweat the Small Stuff" מגדיר פחד כביטוי לא מציאותי של תוצאה שלילית ובדרך כלל כואבת. כשפוחדים ממשהו, לעיתים, אנו משתדלים להמנע ממנו. יחד עם זאת, כולם יודעים שבכדי להתגבר על הפחד צריך לחוש, ולהבין את כל צדדיו, ולהתחיל צעד אחר צעד להתמודד איתו.

בכיתות אימון בכל רחבי העולם לימוד התגברות על הפחד הוא התרגיל הראשון, שמלמדים  בענפים כמו ג'ודו, אייקידו וגו'ג'יטסו. לפני שרוכשים מיומנויות בענפים שעם מגע ונפילות, יש לפתח יכולות מסויימות וללמוד להתגבר על פחדים, כך שניתן שלא יהיה פחד מנפילה ואף להרגיש נוח לעשות זאת.  יש לציין שלמרות הכתוב ישנן אומניות לחימה כמו ג'ודו, אייקידו ושיטות בג'וג'יטסו שבהן יש שיטה יחודית  ללימוד הנפילה  נקראת  " ukemi".

בענפים כגון קרטה, טקוואנדו וקונג פו אין לימוד מיטבי ומעמיק לטכניקות גלגול ונפילה. זה בטח בשל העובדה שהטלה, משיכה, והפלה נחשבות לטכניקות משניות. יחד עם זאת, חשוב בכל אמנות לחימה ללמוד ukemi (טכניקות נפילה) לא רק כשמתחילים לעסוק באומנות לחימה כלשהי אלא גם כחלק מהאימונים השוטפים בכל הרמות.  באמנויות לחימה כגון ג'ודו, אייקידו וג'וג'יטסו זה מובן מאליו לעסוק בכך וחשוב גם באחרות במטרה להמנע מפציעות.

ג'יגורו קאנו (Jigoro Kano) מסביר את חשיבות ה-ukem בדרך זו:
"מי ששונא ליפול בג'ודו לא יכולת להתמחות בענף זה. להיות מוטל פעם אחר פעם על הקרקע מלמד להתמודד עם נפילה ולהתגבר על הפחד להיות מוטל. התוצאה הישירה מכך, היא היכולת להתגבר על הפחד להיות מותקף, והיכולת לתקוף במצב זה במקום להתגונן. רק על ידי ביצוע תהליך זה מתאמן יכול להבין מהו ג'ודו באמת. "

 

 

לא ניתן להצטיין בהטלות או להגן כנגד התקפה בהצלחה ללא הבנה יסודית של טכניקת הנפילה.  לא ניתן גם להצטיין בטכניקת עבודה על הקרקע מבלי להתאמן על המעבר בין מצב עבודה בעמידה לעבודה בקרקע על המזרון.

לימוד  והבנה של  ukemi תשפר את יכולת הג'ודאי. יש להתנסות בנפילות רבות ושונות כשנושא הבטיחות מעל לכל. יש לפתח במסגרת האימונים את היכולת להתגבר על הפחד בקרב המתאמנים כך, שיהיה ניתן למצות את האימונים עד תום ואף להנות מג'ודו ללא תחושת פחד מנפילה.

לסיום הבאנו עבורכם את אחד מהסרטונים הטובים ביותר שניתקלנו בהם המציג כמעט את כל ההטלות בג'ודו ב 4 דקות.  כל טכניקת הטלה היא מהירה מאוד ואורכת רק כמה שניות.  זה סרטון שאני בטוח שכל חובבי הג'ודו יצפו בוא פעם אחר פעם.תרגום ועריכה מאנגלית: אמיר כהן
כותב המאמר: Neil Ohlenkamp

כניסת משתמש
אימייל
סיסמא
שכחת סיסמא?